středa 10. srpna 2016

CO ANO A CO NE S SEBOU DO VIETNAMU - LÉKÁRNIČKA

Asi každý, kdo vyjíždí mimo Evropu, se zajímá o zdravotní situaci v zemi. Na internetu jsou informace často rozdílné, mně ty nejlepší poskytl blog Čech ve Vietnamu, který byl smazán, což mě velmi mrzí, protože byl neuvěřitelně praktický a fajn, tak se pokusím podat alespoň základní informace, které Vám snad poradí, když sem zamíříte i Vy. Jen dodám, že jsem cestovala jen po severním a středním Vietnamu, tak nezaručuji, že všechny informace budou platné po celé zemi.OČKOVÁNÍ
Řekla bych, že s očkováním jsem se trefila. Kromě žloutenek a tetanu jsem se nechala očkovat proti břišními tyfu, který tu pravděpodobně není, ale já ho stejně asi využiji v dalších letech a proti vzteklině. Myslím, že by to spoustu lidí ani nenapadlo, mě ho doporučila doktorka v ordinaci cestovního očkování AVENIER, které můžu celkem doporučit. Očkování proti vzteklině bych celkově označila za nejlepší investici. Psi tu pobíhají všude a i přes to, že jsou na lidi zvyklí, nikdy nevíte, co se může stát. Navíc je to nemoc, kterou mohou mít zvířata i u nás v Čechách, takže se určitě vyplatí.

Pokud cestujete také low-cost nezapomeňte si zjistit, kolik Vám přidá pojišťovna, protože příspěvky na cestovní očkování jsou celkem velké, takže zjistíte, že za očkování ani moc neutratíte.

PRÁŠKY
Lékárny ve Vietnamu jsou na každém rohu a není na problém tu cokoliv sehnat. Problémem je někdy najít tu správnou lékárnu, mě jeden lékárník odmítl obsloužit, protože si po o dával dvacet. Byly jsem ale s Anežkou ještě ve dvou hanojských lékárnách, kde byl moc ochotný a anglicky mluvící personál. Vážně se tedy nemusíte bát. Navíc tu léky nejsou nijak drahé.

Pokud se chcete dobře připravit a vzít si léky s sebou, tak doporučuji:
• všechno na rýmu, kašel a bolest v krku - ve Vietnamu běží všude klimatizace nastavené tak na mínus 20°C, takže nejpravděpodobnější nemocí je v téhle tropické zemi nachlazení
• něco na zácpu - Vaši rodinní příslušníci a doktoři s nebudou nejvíce strachovat o Vaší střevní mikroflóru, takže si s sebou pravděpodobně stejně jako my povezete tunu probiotik, po kterých budete mít leda tak zácpu (brala jsem probiotik 14 dnů a pak se na ně vykašlala, usoudila jsem, že moje střeva jsou v pohodě a že víc prevence nepotřebují - co jsem je přestala brát, nemám žádný problémy)
• kapky do očí - ve Vietnamu je celkem horko a prašno, takže se může stát, že Vám v oku uvízne nějaký bordýlek, nebo Vás oči začnou pálit ze slunce, takže věc, co se nikdy neztratí
• paraleny a ibalginy, protože se jimi dá přeléčit cokoliv (já ibalginy vyléčila týmu)

VODA
Co se vody týče, myslím si, že je zbytečné se nějak obávat. My jsme si koupily filtrační láhve a zvládly to s nima bez problémů. Voda se region od regionu liší, musím říct, že na severu je mnohem chutnější než ve středu, ale neslyšela jsem, že by tu voda někomu způsobovala zdravotní problémy. Větším problémem je voda z dešťů, která Vám může způsobit plísně nebo dostat infekcí do škrábanců nebo puchýřů, když se jí budete brodit během dešťů.

VZDUCH
Jak už jsem říkala, ve vzduchu je opravdu spousta prachu a je velmi vlhký, takže se speciálně v Hanoji někdy velmi špatně dýchá. Místní si chrání plíce tím, že nosí roušky, můžete je tu koupit za pár korun, takže když zapomenete - nevadí.

SLUNÍČKO
Praží jako sviňa. S sebou stoprocentně padesátku a pantenol - vždycky. Jen v Hanoji je takovej smog, že si tu neopálíte vůbec nic.

Myslím, že do základu tohle stačí. Pokud budete mít nějaké otázky, klidně pište, ráda se podělím o zkušenosti. Mimo jiné během příprav nezapomeňte zjistit si důležité kontakty (záchranka, policie, ambasáda) a adresy mezinárodních nemocnic - protože štěstí přeje připraveným!Escapade Girl

Jmenuji se Lucie a jsem cestovatel-začátečník. Skrze tenhle blog se s vámi chci podělit o svoje zážitky, rady a tipy z mých cest. Pokud jste na můj blog právě narazili zcela omylem, doufám, že tu najdete inspiraci třeba k vaší další dovče, a pokud jste členem rodiny či kamarád, můžete se tímto ujistit, že jsem stále živá, zdravá a stále „na tripu“. :-)

Mohlo by se ti ještě líbit

2 komentáře:

  1. Zajímavý a užitečný článek. Sama jsem ve Vietnamu nikdy nebyla, ale rozhodně by mě to hodně lákalo. Sand až nadejde čas a budu se tam konečně moci podívat, tak si vzpomenu na tenhle tvůj článek :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc děkuju :) Až utichnou uvítací oslavy a setkání, tak se určitě objeví i pár dalších, tak doufám, že se budou hodit :)

      Vymazat