pondělí 29. srpna 2016

JAK TO CHODÍ NA MEU A JAK SE ZÚČASTNIT?


Důvodem, proč jsem Vám z Tallinnu nic nenapsal už dříve, je MEU. Pro ty, co se nepohybují v naší mezinárodní branži - MEU je Model Evropské unie. Je to akce, na kterou si studenti jako já (a spousty těch, kteří jsou chytřejší než já) přijedou ukazovat, jak to chodí v politice.

Je celkem zábavné přijet na takovou akci bez přípravy, (což je pro mě celkem typické) a poslouchat lidi kolem říkající „Honourable Presidency and fellow members of Parliament“ nebo „Thank you for the floor Mr. President“. Prvních pět minut se budete v duchu moct potrhat smíchy, když uvidíte lidi svého věku říkat takovýhle veledůležitý věty, ale pak Vám dojde, že Vy jste ti divný a začnete se je učit. Když se v duchu přestanete smát, musíte začít opravdu rapidně přemýšlet, o tom, co říct, vymyslet jaké názory byste měli zastávat a načíst si potřebné materiály. Na to ovšem nebudete mít čas, protože na akci jako MEU se vede celkem pestrý společenský život, který dělá každodenně okolo dvou promile alkoholu na hlavu, a to zejména pokud je složení stáže takové jako jsme měli my (celkem početná skupina Ukrajinců s obrovskou zásobou vodky a druhá početná skupina Němců, jejichž žízeň po pivu nikdy neutichá). Takové večery většinou končí hroznou ranní kocovinou, z které se budete muset probrat na ranní jednání.

Abych se dostala k tomu, jak to vlastně chodí na MEU v Tallinnu. Každý den začíná snídaní. Podle některých účastníků byla strava mnohem lepší než loni, což tedy snídaně dokazují – byly vážně „top“, jak se dneska říká, (naneštěstí obědy už tak top nebyly, ale co se dá dělat). Potom následoval pochod městem. Tuhle část by myslím, měli organizátoři trochu vytunit, protože chodit půl hodiny na snídani, pak půl hodiny na jednání, pak zase půl hodiny na oběd, zase zpátky a večer z jednání na hotel a někam dál – to dělá denně více než deset kilometrů a do krvava rozedřené nohy z lodiček (což vedlo k tomu, že jsme zbytek stáže odchodila v keckách – dress code, ne dress code). Ale zpátky k začátku dne. Po snídani tedy následovala jednání, pak kafe pauza a zase jednání. Oběd. Jednání. Kafe pauza. Jednání. Večeře (někdy společná, někdy ve vlastní režii). A párty.

Pokud to ve vysoké politice opravdu chodí takhle, tak to ode dneška považuju za svůj životní cíl, protože tolik kafe a jídla zdarma jsem pohromadě vlastně ani nikdy ještě neviděla.

Jednání na MEUT spočívají v tom, že si nejdřív vyberete téma, kterému se chcete věnovat, Mým tématem byly vztahy EU a Ukrajiny. K tomuto tématu dostanete tzv. proposal, který 2 dny řešíte jako ministři v Radě EU. Další den pak téma probíráte v politické frakci (zemi ministra i politickou frakci máte přidělenou předem, takže máte čas se připravit, (pokud sem pojedete, fakt to udělejte, je totiž trapas, když nemáte tušení, o co běží). Následně se na poslední den a půl proměníte v člena Parlamentu EU, kde jako zástupce politické frakce prosazujete své názory na plenárním zasedání. Na těchto zasedáních se řeší všechna témata, která byla probírána Radou (Pozn. pro Vás, co nesledujete politiku: Rada vždy zasedá v jiném seskupení podle toho, jaké téma zrovna řeší, my jsme tedy v našem tématu jakoby zastupovali ministry zahraničních věcí). Dalšími probíranými tématy na našem zasedání, byly obnovitelné energetické zdroje a migrační krize.

Na základě tohoto vyprávění si myslím můžete udělat celkem dobrý obrázek o tom, jak takový MEU chodí. MEUT je dle mého názoru celkem fajn, pokud se budete chtít účastnit jakékoliv simulace, myslím, že je to dobrá první zkušenost, protože tu potkáte spoustu nováčků.

Pokud byste hledali další simulace, konají se snad každý měsíc po celé Evropě. Tou, dle našich organizátorů, nejlepší, je ta ve Štrasburku, které se ale můžete účastnit jen jednou za život, což je celkem výzva, takže si myslím, že se vyplatí předtím absolvovat nějakou méně prestižní, abyste věděli, jak to chodí. Přihlášení na takovouhle akci je celkem jednoduché. Stačí si prostě vygooglit MEU a vyjede Vám spousta simulací, které se konají.

Jak už jsme ale řekla, důležitou částí MEU je ale i zábava a kalení a seznamování. Na takovéhle akci si uděláte spousty a spousty kamarádů, zjistíte spoustu informací a dostanete spousty doporučení na další simulace či stáže. A taky se toho hodně naučíte.Můj největší progres v jazykových znalostech jsem právě získala na párty, kde jsem se naučila říct „na zdraví“ v mnoha a mnoha jazycích. Tady máte přehled toho, co jsem si zapamatovala (psáno foneticky):
 •      angličtina: čírs
 •    němčina: prrrost („r“ je nutné říct menším zachrochtáním, v nizozemštině je to pak stejně, jen musíte - zachrochtat trochu jinak)
 •        italština: čin čin
 •        francouzština: avotré santééé
 •        polština: tvoje zdravje
 •        estonština: termisex (nemá to nic společnýho se sexem, ale Estonci u pití rádi hrají hru, která spočívá v tom, kdy po přípitku ten, kdo jako poslední položí skleničku, nebude mít sex na další měsíc – je celkem zábava pozorovat ty zděšené výrazy kolem, nebo naopak poslouchat připomínky ve stylu „měsíc? to je ještě pořád zlepšení“)
 •          ukrajinština: (na Ukrajině potřebujete jedno křičícího lídra a pak křičící dav, který zní asi tak:)
  •     lídr: budva
  •     dav: héééj
  •     lídr: budva
  •      dav: héééj
  •      lídr: budva budva budva
  •    dav: héééj héééj héééééééj  (popřípadě může dav i s lídrem dodat: Slááva Ukrajin (pokud tedy někdy narazíte na dav křicící: sláva Ukrajiiiin, asi jste potkali budoucíčleny Evropského parlamentu)

Doufám, že Vám moje informace a nově nabyté jazykové dovednosti poslouží k nějakému progresu, ať už na MEU nebo na jakékoliv mezinárodní párty.

Jak říkáme my v Estonsku:
Headaega,
ŠtěpiEscapade Girl

Jmenuji se Lucie a jsem cestovatel-začátečník. Skrze tenhle blog se s vámi chci podělit o svoje zážitky, rady a tipy z mých cest. Pokud jste na můj blog právě narazili zcela omylem, doufám, že tu najdete inspiraci třeba k vaší další dovče, a pokud jste členem rodiny či kamarád, můžete se tímto ujistit, že jsem stále živá, zdravá a stále „na tripu“. :-)

Mohlo by se ti ještě líbit

2 komentáře:

 1. :D Prej zachrochtat.... Jseš vtipná. A doufám, že teď budou články jen přibývat

  OdpovědětVymazat